přeloženo z článku v The New York Times otištěného 27. září 2007

Za vyhlášeným zázračným balzámem stojí faraon

Kdo je LordPharaoh ImHotepAmonRa?

Tuhle otázku si pravděpodobně položí každý, kdo používá sladce vonící balzám ošetřující cokoliv od drobných spálenin až po svědivou vlasovou pokožku Egyptian Magic. Název nažloutlé masti odkazuje na jejího tvůrce, sympatického dvaašedesátiletého muže, jenž si změnil jméno tak, aby znělo, řekněme, egyptsky.

Pan ImHotepAmonRa, který osobně dohlíží na výrobu 20 tisíc balení ročně ve své washingtonské továrně, přísahá, že nepoužívá reklamu a neinvestuje do marketingu. Říká také, že nepředstírá, že rozumí tomu, jak balzám funguje - je to prostě zázrak, přesně, jak praví název na obalu.

Přes to všecko se stal Egyptian Magic miláčkem časopisů s lesklými obálkami jako tajemství krásy celebrit - fandí mu Juliette Lewis, Virginia Madsen a údajně také Madonna.

"Lidé chtějí to, co používají celebrity," říká Virginia Lee, hlavní analytička společnosti pro výzkum marketingu Euromonitor International. "Chtějí ale taky Článek The New York Times z 27.9.2007něco s příběhem, něco unikátního."

Egyptian Magic se v Whole Foods prodává o 10 % více než ostatní pečující produkty, říká šéf společnosti Jeremiah McElwee. Zvyšující se prodeje této masti jsou částečně i důsledkem změn na trhu.

V posledních letech roste trh s přírodními produkty pětkrát rychleji než ostatní oblasti osobní péče, řekl prezident firmy Green Marketing Darrin Duber-Smith. Proslavilo se mnoho původně malých a rodinných značek (jako Kiehl´s nebo Jason Natural). Další výsledek je ten, že spousta těchto značek byla prodána (Burt´s Bees, Tom´s of Maine a další původně rodinné značky). 

Ovšem to neplatí pro Egyptian Magic, který k zákazníkovi přichází v nijak oslnivém plastovém balení. Stále je vyráběn v malém měřítku a u kormidla společnosti stále stojí jeho duchovní otec. (4uncové balení se na www.egyptianmagic.com prodává za 32 dolarů.)

Příběh egyptského zázraku začíná v roce 1986 v jedné chicagské jídelně. Podivný starší muž přistoupil k prodejci vodních filtrů Westley Howardovi, který šel právě kolem. "Řekl mi, 'Bratře, promluvil ke mně duch, abych ti prozradil něco důležitého.' " říká pan Howard, tak se tehdy jmenoval pan ImHotepAmonRa. "Nepřipadalo mi to divné, jsem velmi spirituální osoba a podobné věci se mi dějí pořád."

Onen podivný muž byl Dr. Imas. Nikdy neodhalil své křestní jméno ani neupřesnil, co znamená doktorský titul u jeho příjmení. V průběhu následujících dvou let Dr. Imas pravidelně navštěvoval pana Howarda ve Washingtonu a učil ho, jak vyrábět pleťový krém z olivového oleje, včelího vosku, pylu, mateří kašičky a propolisu. Dr. Imas tvrdil, že jsou to složky krému, který byl nalezen ve starobylé egyptské hrobce.

Něco by na tom mohlo být. Včelí vosk byl rozhodně velmi populární ingrediencí v kosmetice starého Egypta. Stejně tak olivový olej, který byl používaný jako čistič, hydratant a antibakteriální prostředek po celá staletí, říká Bernie Hepburn, anglický vědec zabývající se výzkumem egyptské kosmetiky. 

Pan Hepburn, který pracoval na výrobě mastí podle zbytků nalezených ve starověkých hrobkách pro několik evropských univerzit, je krémem Egyptian Magic ohromen. Přesto ale vyslovil jednu pochybnost: "Egypťané tehdy nedokázali separovat pyl, mateří kašičku a propolis." I tak ale říká: "Velmi dlouho se věřilo, že Alexandr Veliký byl po smrti uložen a zakonzervován do medu."

To ale není doporučené použití zázraku Egyptian Magic.

Kde přišel Dr. Imas k této zázračné formuli? "Řekl mi, že mu byla odhalena úplně stejným způsobem, jakým ji odhalil on mně," řekl pan ImHotepAmonRa.

Mluvčí Egyptian Magic Stuart Henigson dodává, že Dr. Iman "hledal někoho, kdo by tento zázrak předal širšímu publiku. Neoblomně trval na tom, že Egyptian Magic se musí prodávat sám. Jeho věhlas se musí šířit od úst k ústům a nesmí být využíváno reklam a marketingových prostředků."

Brzy po smrti Dr. Imase v roce 1991 začal jeho chráněnec, který byl v té době úplně na mizině a přespával v kanceláři, prodávat krém do obchodu Yes! Organic Market ve Washingtonu. Majitel obchodu Gary Cha popisuje pana ImHotepAmonRa jako "velmi stylového." Říká, že "přinutil lidi, aby jeho produkt milovali." Jedna z úřednic v Yes! panu ImHotepAmonRa poradila, aby poslal vzorky její kamarádce, která pracovala pro obchody Wild Oats v Novém Mexiku. V dalším roce byl Egyptian Magic představen v Santa Fe a v několika alternativních lékárnách v Los Angeles.

"Myslím, že o něm se zákazníky mluvím aspoň jednou denně," řekl majitel homeopatické lékárny v Santa Monice Bob Litvak. Podle něho vyznavači produktu mluví o tom, že Egyptian Magic je skvělou prevencí proti opruzeninám, je skvělý na spáleniny od slunce i chemikálií, popáleniny a - pan Litvak se zarazil, protože někdo ze zákazníků v prodejně mu právě připomenul další způsob použití krému - "Ó, ano, je to taky skvělý dámský lubrikant."

Není tak úplně pravda, že pan ImHotepAmonRa nikdy nehledal publicitu. Byl požádán, aby věnoval produkty na charitativní akci. A pravidelně nechává balení zázraku v recepci svého homeopatického zubaře.

Zprávy reportérů a publicistů vykreslují osobnost pana ImHotepAmonRa přesně na hranici mezi osvěžující a bizarní. K emailové korespondenci často přikládá svoji fotografii se sluchátky a černě nalakovanými nehty. Někdy zase přiloží fotku své dcery a napíše k ní "moje žena Vanessa." Jindy zas dokonce přiloží podivný obrázek ženy s dýkou, kterou označí za svoji "přítelkyni Eriku."

Když byl dotázán, proč tak touží sdílet tyto osobní detaily, textovou zprávou odpověděl: "Dělám, co říkám. Ve skutečnosti jsem velmi uzavřený člověk. A dost už s těmi dětinskými dotazy."

Největší boom zažil Egyptian Magic v roce 2003 poté, co redaktorka píšící pro Daily Candy v Los Angeles zaslechla o krému od kamarádky, které ho doporučil lékař na hojení jizev po operaci. Brzy poté, co vyšel článek v Daily Candy, začali ostatní publicisté žádat o balení zázraku po tuctech.

"Tuhle maličkost chce úplně každý a informace se předáváají od úst k ústům," řekla Linda Arroz, hollywoodská stylistka a publicistka. "Když kamkoliv přijdu a vytáhnu Egyptian Magic, okamžitě kolem bude dalších šest lidí a budou se ptát: 'Ó, můj Bože, není to ten úžasný zázrak?' "

To, jestli umí Egyptian Magic skutečně vyléčit lupy a plíseň na nohou, se musí ještě vědecky ověřit. Jedno je ale jisté: Fanoušci tvrdí, že se dá použít tolika různými způsoby a k tolika účelům, že lepící páska je oproti němu lenoch.

Ilene Rosh na svém blogu TheFerretOnline.com napsala, že univerzální zázrak Egyptian Magic jí připomněl scénku z pořadu Saturday Night Live, ve které Chevy Chase utišil všechny rány a veškeré problémy své rodiny pomocí másla. Paní Rosh je nyní na lovu a hledá další podobně nepravděpodobný hit. "Právě jsem slyšela o novém balzámu na rty," říká. "Jmenuje se to Chicken Poop."